Vekâleten Kurban Bağışı Duyurusu

26/07/2017

VAKFIMIZDAN GÜNCEL HABERLER

MEHMETÇİK VAKFI VEKÂLETEN KURBAN BAĞIŞI KABULÜ DUYURUSU

Mehmetçik Vakfı 1995 yılından itibaren yapmış olduğu vekâleten kurban kesim faaliyetini bu yıl da halkımızın güvenine layık bir şekilde gerçekleştirecektir. Bu maksatla Mehmetçik Vakfı vekâleten kurban bağışı kabulüne 26 Temmuz 2017 tarihi itibariyle başlamıştır.

Mehmetçik Vakfının vekâleten kurban kesim hizmeti:

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili yayımladığı tebliğlerin hükümlerine uygun olarak yürütülecektir.

Kurbanlıkların kesimi; modern tesislerde, hijyenik koşullarda, her kesimhanede görevlendirilen Vakıf personeli, veteriner hekimi, noter ve din görevlisinin denetimi ve gözetimi altında, kesim merkezlerinin kapasitelerine göre, Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde dini vecibelere uygun olarak yapılacaktır. Kesimlerin yapılacağı merkezler; Bilecik, Burdur, Ergani/Diyarbakır, Elazığ, Oğuzeli/Gaziantep, Şehitkamil/Gaziantep, Malatya ve Van’dır.

Kesilen kurban etleri şu şekilde değerlendirilecektir:

Kesilen kurbanların bir bölümü kesim bölgelerinde bulunan şehit yakınları, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine et olarak, kesim bölgesi dışında bulunan şehit yakınları, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine ve kurban bağışçılarına da kavurma eti olarak dağıtılacaktır (Kurban etlerinden kavurma yapılmasını müteakip).

Etlerin dağıtılamayan bölümü ise Mehmetçik Vakfının 30.03.2016 tarihli yazısına cevaben alınan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 19.05.2016 tarihli yazısında belirtilen “Söz konusu etlerin kısmen veya tamamen et olarak yurt içi ve yurt dışındaki fakirlere ulaştırılması imkânının sağlanamaması halinde zarurete binaen – deri ve bağırsaklar gibi– bunların da rayiç bedelle satılarak bedelinin Vakıf maksadına uygun olarak sarf edilmesi caiz görülmektedir.” görüşüne uygun olarak değerlendirilecektir.

Bu bağlamda dağıtılamayan etler, kâr amaçlanmaksızın ihale şartname esaslarına uygun olarak kurban kesimini yapan yüklenici firmalara satılacak ve elde edilen gelir tamamen Vakıf Senedine uygun olarak yardım planı dâhilinde şehit, malul gazi ve engelli Mehmetçik ailelerine yapılacak yardımlarda kullanılacaktır.

Kurban bedeli 890 TL veya 245 ABD Doları veya 215 Euro'dur.

Mehmetçik Vakfına vekâleten kurban bağışı yöntemleri aşağıda açıklanmıştır:

Vakfın anlaşmalı olduğu banka şubelerinden veya internet bankacılığından yararlanılarak, Ankara’da Vakıf Genel Müdürlüğü ile İstanbul, İzmir, Adana, Samsun, Erzurum ve Bursa’daki Vakıf temsilcilikleri ve şirketleri (Mehmetçik Vakfı Limitet Şirketi, Mehmetçik Vakfı Sigorta Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi, Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe Gayrimenkul Yönetimi Limitet Şirketi, Güngören Park Alışveriş Merkezi Limitet Şirketi) aracılığı ile,

Vakıf internet sitesi (www.mehmetcik.org.tr) üzerinden kredi kartı ile,

Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız ise Vakıf internet sitesi üzerinden kredi kartı ile online bağış yapabilecekleri gibi, bulundukları ülkelerdeki banka şubelerinden (BIC SWIFT Kodu ve IBAN Numaraları Vakıf internet sitesinde belirtilmiştir) bağış yapabileceklerdir.

Mehmetçik Vakfının ilan edilen bu koşullarını kabul edip yukarıda izah edilen yollardan herhangi biriyle Mehmetçik Vakfına kurban bağışında bulunan bağışçılarımız, kurbanlarının kesimi için Mehmetçik Vakfını malik ve vekil kılmış olacaklardır.

Vekâleten kurban bağışı hizmetinin, temin edilen kurban sayısı ile sınırlı olması nedeniyle kurban bağışında bulunacak vatandaşlarımızın bağışlarını son güne bırakmaması arzu edilmektedir. Temin edilen kurbanlık sayısının yeterli olması halinde bankalar aracılığı ile son bağış tarihi 31 Ağustos Perşembe saat 12.30’dur. Yurt dışından döviz ile yapılacak bağışlar için son tarih 29 Ağustos Salı saat 16.00’dır. Vakıf online bağış sisteminden 1 Eylül Cuma saat 18.00’e kadar bağış kabul edilebilecektir.

Kesim sonrası bağışçılarımıza gönderilecek kurban kavurması (yurt içinde), teşekkür mektubu, noter onaylı kesim tutanağı ile arzu eden bağışçılarımıza kurban kesimi görüntülerinin CD’sinin ulaştırılabilmesi için bağış işlemleri sırasında kimlik, adres, cep ve ev telefon bilgileri ve vatandaşlık numarasının tam ve doğru olarak yazılması gerekmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığının yukarıda bahsi geçen tebliğinde özetle “kurban ibadetinin yerine getirilmesi için kurban temin edilmesi ve kurbanın kesilerek kanının akıtılması gerektiği” belirtilmektedir. Dolayısı ile Mehmetçik Vakfına yapılan her kurban bağışı için kesim yapılacaktır. Bu konunun bağışçılarımız tarafından dikkate alınması rica olunur.

Mehmetçik Vakfı, vatandaşlarımızın kendi irade ve arzuları ile yaptıkları vekâleten kurban bağışlarını kabul etmekte, başka kişi, kurum veya kuruluşlara Mehmetçik Vakfı adına vekâleten kurban bağışı toplama yetkisi vermemektedir.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

26.07.2017

SON HABERLER