20.01.2017
 

Gazi Torunu Bağışçımız Çimen YILMAZ’a Altın Madalya takdim edildi…

Yılmaz: ‘’Herkesi, Mehmetçiklerimize derhal bağış yapmaya çağırıyorum, bu bir milli görevdir.”

TSK Mehmetçik Vakfı’na İzmir Urla’daki arazisinden sonra yine İzmir ve Muğla’da bulunan toplam 4 adet gayrimenkulünü daha bağışlayan Çimen Yılmaz’ın Altın Madalya ve Beratı TSK Mehmetçik Vakfı İzmir Temsilciliği’nde Vakfımız Genel Müdür Yardımcısı E. Tümgeneral Sadık Çelikörs tarafından takdim edildi.

Madalya ve Berat takdiminin ardından Çimen Hanımla bağışları ve Vakfımız hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:

Çimen Hanım okuyucularımız için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Benim annem öğretmendi, babam da zeytin mütehassısı. Bu bağış yaptığım malların sahibi dedem ise Kuvayı Milliyeci Hüseyin Sabri Yılmazdır. Kendisi Gazidir, İstiklal Madalyası vardır. Urla’nın kurtuluşunda Yunanlılara karşı bizzat çalışmıştır. Yunanlılar tamamen İzmir’i işgal edince ‘’Burada faydalı olamıyorum’’ diye neticede Afyon’a gitmiştir. Gazi Torunuyum yani.  Vakfınızla bir yürek bağım var. Bu bağışlarımla sanırım başta dedemin ruhu olmak üzere bütün aile büyüklerimizin ruhlarının şad olacağına inanıyorum. Bana bıraktıkları malları hiç ziyan etmedim bu şekilde değerlendirdiğim için de Rabbime şükrediyorum. Bağışlarım yerini buldu daha da bağışlayacağım.

‘’Bizler Atatürk sevgisi ve saygısı ile büyüdük’’

Annem ve teyzem de çok başarılı birer öğretmendiler bu sebeple 4489 no.lu görgü ve bilgiyi arttırma kanunundan istifadeyle arka arkaya Paris’e gönderildiler. İkisi de 1938 Çapa Öğretmen Okulu mezunudurlar. Tam bir Atatürk öğretmenidirler. Hepimiz Atatürkçüyüz Atatürk sevgisi ve saygısıyla büyüdük. Paris’te sanat akademisini bitirdim.  Burada da bana şans yardım etti. Bütün Avrupa’yı dolaştık. Çok iyi derece de Fransızcam var tabii.  Babam çalışmamı istemedi. Mallarımızın bakımı ve işletilmesi ile ilgilenmemi istedi. İyi ki de öyle olmuş yoksa bu malları bu güne getiremez ve size bağışlayamazdım.

Vakfımızla nasıl tanıştınız, bağışçı olmaya nasıl karar verdiniz?

Benim çocuğum olmadığı için mal varlığımın bir kısmını bağışlamayı düşündüm. Mehmetçik’i, askerimizi ve ordumuzu çok sevdiğimizden ayrıca vatanımızın kurtuluşunun ve varoluşunun da orduya bağlı olduğuna inandığımdan bağışımı Mehmetçik Vakfı’na yapmaya karar verdim. Anlattığım gibi soyumda askerlere dayandığı gibi iki evliliğimi de meslek olarak askerliği seçmiş beylerle gerçekleştirdim. İstiklal Gazisi dedem dışında, 93 Harbi Kars Kalesi Savunması Kahramanı Büyük Dedem Hüseyin Hami Paşa, iki teyzemin beyi, teyzemin oğlu ve onun da oğlu asker olduğundan, en uygun yer olarak Mehmetçik Vakfını düşündüm, hep zaten bunu istiyordum. Çok şükür nasip oldu.

İlk bağışınızdan sonra dört bağış daha yaparak toplamda beş gayrimenkul bağışında bulundunuz, sizi buna iten süreci anlatabilir misiniz? 

Karar verdiğimde koşa koşa evime geliyormuş gibi geldim. Çok da yakından ilgilendiler. Büyük bir huzur ve mutluluk buldum. Burada bağışlarımın iyi değerlendirildiğini ve doğru yerlere gittiğini düşünüyorum. Türkiye’de en güvenilir vakıf olarak Mehmetçik Vakfı’nı gördüğümden, bağışlarımı buraya yapmaya devam ettim ve daha da yapmaya devam edeceğim.

Buradan bağış yapmayı düşünenlere ve yardım alanlara bir mesaj vermek ister misiniz?

Hiç durmasınlar, düşünmesinler, bence burası bugün en güvenilir yer. Hepimizin canını malını koruyan Mehmetçiklerimize gözlerini kırpmadan derhal bağış yapmaya çağırıyorum, bu bir milli görevdir. Biz onlara borçluyuz. Diyorlar ki şehitlerimizin cenazesinde hakkınızı helal ediyor musunuz? Asıl onlar bize haklarını helal etsinler. Biz ne yapsak hakları ödenmez. Gençlerimize de mesajım bu yardımları boşa çıkarmasınlar.  Okusunlar,  vatana-millete hayırlı, dürüst, Atatürkçü insanlar olarak yetişsinler. Çünkü bizim varoluşumuz Atatürk’e bağlıdır.