14.07.2017

 

 

Anadolu’nun dört bir yanından gelen şehit ve gazi çocuklarının katıldığı Kültür Gezimizde Ankara’dan sonra ikinci durağımız koca bir tarihi yaşatan, adeta her köşesi bir açık hava müzesi olan Nevşehir oldu.

Üç gün süren ve Tuz Gölü’nde keyifli bir yürüyüşle başlayan Nevşehir programının ilk gününde gençlerimiz Uçhisar Kalesi ile birçok özgün yapı, kalıntı ve tarihi dokusu bulunan alanı rehberler eşliğinde gezdi. İkinci günde Göreme Açık Hava Müzesi’ne giden gençler kayaların içine oyulmuş tarihi yapıları ilgiyle inceledi, çanakçılık ve çömlekçilik, halıcılık ve kilimcilik gibi el sanatlarının geliştiği, eşsiz peri bacaları, yer altı şehirleri ve kiliseleriyle bilinen Kapadokya bölgesi ile Avanos’taki çömlek atölyelerini, müzeleri, halı ve kilim atölyelerini de gezme fırsatı buldu.

Nevşehir gezisinin son gününde gençler Kanyon vadisi, bitki örtüsü, kilise, doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun buluştuğu Ihlara Vadisi’ni gezdi; dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Kapadokya vadisindeki yürüyüşün ardından Derinkuyu Bölgesi’ne geçerek buradaki yer altı şehirlerini görme imkânı buldu. Son olarak Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi’ni de ziyaret ederek keyifli bir gün geçiren gençler, bilgi ve deneyimlerine yenilerini eklemiş olarak Nevşehir programını tamamladı.