05.04.2017

 

 

Hüseyin oğlu Şehit Er Osman ve İbrahim oğlu Şehit Er Musa anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin yetmiş beşincisi Hüseyin oğlu Şehit Er Osman ve İbrahim oğlu Şehit Er Musa için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hüseyin oğlu Şehit Er Osman ve İbrahim oğlu Şehit Er Musa’nın yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Hüseyin oğlu Şehit Er Osman kimdir.

Hüseyin oğlu Osman, Adana İli Feke İlçesi Kazancı Mahallesinde Hüseyin Bey ve Durdu Hanım’ın evladı olarak 1860 yılında dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi bölgenin diğer insanları gibi hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçti. Aynı köyden Dudu Hanım ile evlendi ve Zeliha, Fatma, Ramazan adını verdikleri üç evlatları oldu.

Hüseyin oğlu Şehit Er Osman, Birinci Dünya Savaşından sonra yaşadıkları bölge Fransızlar ve onların desteklediği Ermeniler tarafından işgal edildi. Bölge halkı bu işgallere karşı Kuva-i Milliye çatısı altında direniş göstermeye başladı. Hüseyin Oğlu Osman ilerlemiş yaşına rağmen oğlu Ramazan ile beraber gönüllü olarak bu birliklere katıldı. Saimbeyli’nin kurtarılması sırasında 16 Temmuz 1920 tarihinde şehit düştü. Oğlu Ramazan ise ayağından yaralandı. Şehit olmasından üç ay sonra 16 Ekim 1920 tarihinde Saimbeyli düşman işgalinden kurtarıldı.

Ruhu şad olsun.

İbrahim oğlu Şehit Er Musa kimdir.

Akçaoğlularından İbrahim oğlu Musa, Adana İli Saimbeyli İlçesinde İbrahim Bey ve Elif Hanım’ın evladı olarak 1899 yılında dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren iri yapısı, güçlü kuvvetli oluşu ile çevresinin dikkatini çekmekteydi. Ailesiyle beraber çiftçilik yaparak geçimini sağlardı. Aynı köyden Havva Hanım ile evlenerek Ali adını verdikleri bir çocukları oldu.

İbrahim oğlu Şehit Er Musa, Birinci Dünya Savaşından sonra Fransızlar Adana Bölgesini işgal etti. Ermeni Komitacılar Fransızlardan aldıkları güçle etraftaki köyleri yakıp yıkmaya Türkleri katletmeye başladı. Yerel halk Kuva-i Milliye çatısı altında birleşerek Saimbeyli ilçesini işgalcilerden kurtarma çalışmalarına başladı. 16 Mart 1920 tarihinde ilçe kuşatıldı. Ermeniler topladıkları 10.000 kişilik kuvvet ile ciddi direniş gösterdi. 8 ay süren yoğun çatışmalar sonucu ilçe düşman işgalinden kurtarıldı. Şehit İbrahim Oğlu Musa, gönüllü olarak katıldığı bu çatışmalar sırasında şehit düştü.

Ruhu şad olsun.