17.05.2017

 

 

Ali Oğlu Şehit P. Er Seyit Ahmet  ve Ahmet Oğlu Şehit Er Mehmet anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin yetmiş sekizincisi Ali Oğlu Şehit P. Er Seyit Ahmet  ve Ahmet Oğlu Şehit Er Mehmet için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ali Oğlu Şehit P. Er Seyit Ahmet ve Ahmet Oğlu Şehit Er Mehmet’in yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Ali Oğlu Şehit P. Er Seyit Ahmet kimdir.

Meryemoğullarından Ali Oğlu Şe Seyit Ahmet, Ankara İli Kalecik İlçesi Alibeyli Köyü’nde, Ali Bey ve Ayşe Hanım’ın evladı olarak, 1886 yılında dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesiyle beraber köyünde çiftçilik yaparak geçti. Ailesi onu askere gitmeden önce aynı köyden Hanım ile evlendirdiler. Ali ve Mehmet adını verdikleri iki oğulları dünyaya geldi. Gönül rahatlığıyla vatan borcunu ödemeye gidebilirdi artık ve öylede yaptı. Askerden döndükten sonra ailesinin başını sokacağı iki göz bir yer yapmaya başladı.

Şehit Piyade Er Seyit Ahmet, evini henüz bitirmişti ki Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla yeniden silah altına alınarak Çanakkale Cephesine gönderildi. 5’nci Ordu, 46’ncı Alay, 1’nci Tb. 2’nci Bl. emrinde görevliyken yaşanan çatışmalar sırasında yaralandı ve Erdek Menzil Hastanesinde 11 Ağustos 1915 tarihinde şehit düştü.

Ruhu şad olsun.

Ahmet Oğlu Şehit Er Mehmet kimdir.

Mısırlıoğullarından Ahmet Oğlu Mehmet, Kastamonu İli Devrekani İlçesi Balabanlar Mahallesinde, Ahmet Bey ve Nefise Hanım’ın evladı olarak, 1 Temmuz 1880 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesiyle birlikte çiftçilik ve marangozluk yaparak geçti. Çalışkan, tuttuğunu koparan yiğit bir delikanlıydı. Ailesinin tek evladı olmasından dolayı adeta onun üzerine titrerlerdi. Vatan borcunu ödemeye gitmeden önce ailesi onu Hatice Hanım ile evlendirdi. Bu evlilikten Kamil adını verdikleri bir oğulları oldu. Dört yıl sonra da İsmail adını verdikleri diğer oğulları geldi dünyaya.

Ahmet Oğlu Şehit Er Mehmet, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla Seferberlik İlanı, Devrekani Meydanında duyurulduktan sonra toplananlar arasında Mehmet’te vardı. Trenle cepheye intikal ettikten sonra Murathan’da yaşanan muharebeler sırasında şehit düştü. Babası tek evladının şehit olduğu haberini aldıktan bir yıl sonra vefat etti.

Ruhu şad olsun.