14.06.2017

 

 

Şehit Er İsa DEMİR ve Şehit Er Şükrü GÜNDOĞDU anıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği adı altında başlatılan törenlerin seksenincisi Şehit Er İsa DEMİR ve Şehit Er Şükrü GÜNDOĞDU için yapıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Er İsa DEMİR ve Şehit Er Şükrü GÜNDOĞDU’nun yakınlarına onur belgesi ve rozet takdim edildi.

Şehit Er İsa DEMİR kimdir.

İsa DEMİR, Afyonkarahisar İli Dinar İlçesi Kazanpınarı Köyü’nde, Mustafa Bey ve Ayşe Hanım’ın üç evladından en küçüğü olarak, 8 Şubat 1931 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi Kazanpınarı Köyü’nde ailesi ile birlikte tarım ve hayvancılık işleri ile uğraşarak geçti. Ailenin tek erkek evladıydı. Yakınları tarafından iri yapılı, cana yakın, yardımsever ve çalışkan birisi olarak bilinirdi. Kısa süre içerisinde önce babasını sonra da annesini kaybetti. Onu vatani görevine yollamak görevi ablası Fatma’ya düştü.

Şehit Piyade Er İsa DEMİR, Vatani görevini yapmaktayken gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı. 3’ncü Türk Tugayında görevliyken yaşanan çatışmalar sırasında şehit düştü. Şehidimiz Pusan Şehitliğinde ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.

Şehit Er Şükrü GÜNDOĞDU kimdir.

Şükrü GÜNDOĞDU, Amasya İli Gümüşhacıköy ilçesi Çay Köyünde, Kurtuluş Savaşı Gazisi Satılmış Bey ve Kamer Hanım’ın dört çocuğundan en büyüğü olarak, 4 Aralık 1929 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik dönemi ailesinin yanında çiftçilik ve çobanlık yaparak geçti. Yardımsever, sakin ve uyumlu bir kişiliğe sahipti. Taşı sıksa suyunu çıkaracak kadar iri yapılı, güçlü ve kuvvetliydi. Vatan borcunu ödeme zamanı yaklaştığında ailesinin de isteğiyle aynı köyden Arzu Hanım ile evlendi ve bir kızı dünyaya geldi. Ancak henüz adını bile koyamadığı kızı hastalanarak kısa süre içinde vefat etti.

Şehit Piyade Er Şükrü GÜNDOĞDU, askerlik vazifesini yerine getirirken, gönüllü olarak Kore Savaşı’na katılmak istedi. 1’nci Türk Tugayı, 241’nci Piyade Alayı, 2’nci Bölük emrinde görevlendirilerek Kore’ye gönderildi. 29 Kasım 1950 tarihinde Kore’de yaşanan çatışmalar sırasında şehit düştü. Şehidimiz Kore Pusan şehitliğinde, ebedi istirahatgâhında yatmaktadır.

Ruhu şad olsun.