09.09.2016

TSK MEHMETÇİK VAKFINDAN YÜCE TÜRK MİLLETİNE TEŞEKKÜR

Türk Silahlı Kuvvetlerinde vatani görevini yaparken şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile malul gazi ve engelli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlayan TSK Mehmetçik Vakfı, yüce milletimizin bu yıl yaptığı kurban bağışları ile daha da güçlenmiştir. TSK Mehmetçik Vakfına bu yıl 96.630 hisse vekâleten kurban bağışında bulunulmuştur. Yüce Türk Milleti Mehmetçik’e olan gönül borcunu böylece bir kez daha içtenlikle ödemiştir.

TSK Mehmetçik Vakfının vekâleten kurban kesim hizmeti; Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı “2016 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili hükümlerine uygun olarak tamamı yurt içinde gerçekleştirilmiştir.

Kurbanlar; Bilecik, Diyarbakır/Ergani, Diyarbakır/Sur, Elazığ, Erzurum, Gaziantep/Oğuzeli, Gaziantep/Şehitkamil, Malatya ve Van illerindeki modern kesimhanelerde, hijyenik koşullarda ve her kesimhanede görevlendirilen Vakıf personeli, veteriner, noter ile din görevlisinin denetimi ve gözetimi altında kesim merkezlerinin kapasitelerine göre kesilmiş ve kesimler kameralar tarafından kayıt altına alınmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı olan kurbanlıklar, kesim işlemi yapıldıkça Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerinin görevlendirdiği veterinerler tarafından Bakanlık kayıtlarından düşürülmüştür.

Kurban etlerinin bir bölümü, kesim bölgelerinde ikamet eden şehit ve gazi Mehmetçik ailelerine, aile başına 4,5 kg olacak şekilde dağıtılmıştır. Ayrıca; kesim bölgeleri dışında bulunup, taze et dağıtılamayan şehit yakını ve malul gazi Mehmetçik ailelerine ve tüm kurban bağışçılarımıza üretimini müteakip, konserve kavurma eti dağıtılacaktır. Etlerin dağıtılamayan bölümü satılarak elde edilen gelirin tamamı Vakıftan hâlen yardım alan 8.897 Mehmetçik ailesine yapılan nakdi yardım ödemesinde kullanılacaktır.  

Kurbanlarını TSK Mehmetçik Vakfına bağışlayan ve cep telefonu bilgileri ile e-posta adresi bulunan bağışçılarımıza, kurban kesimini müteakip kurban kesim yeri ve sırası hakkında mesajla bilgi verilmiştir. Vakfa adresleri ulaşan vatandaşlarımıza teşekkür mektubu ile noter onaylı kesim tutanağı en kısa zamanda gönderilecektir. Arzu eden bağışçılarımıza kurbanların kesimi esnasında kaydedilen kamera görüntüleri de CD olarak iletilecektir. Kesim faaliyetine ilişkin görüntüler ayrıca Vakıf internet sitesinde (www.mehmetcik.org.tr) yayınlanacaktır. Kesim bilgilerini öğrenmek isteyen bağışçılarımız, görüntülerin web sitemize yüklenmesini müteakip, Vakıf internet sitesini kullanarak kurbanlarının kesildiği yer ve sırayı da öğrenebileceklerdir.

Türkiye Mehmetçik’e Mehmetçik Türk Milletine Emanettir” şiarına uygun olarak emanetine sahip çıkan kadirşinas bağışçılarımıza, bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlarımız ile vekâleten kurban ihalesini kazanarak, kurban kesimini usulüne uygun şekilde yukarıda belirtilen illerde gerçekleştiren;AKM Diyar Et Gıda Hay. İnş. Nak. Tur. San. ve Tic. Ltd. Ş, Anket Et Mamülleri Gıda Tar. Ür. ve Rek. Paz. İth. İhr. Tic. Ltd. Ş, Elet Et ve Et Ürünleri Hay. ve Gıda İnş. İm. San. ve Tic. AŞ, Erşan Et ve Et Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Güler Et Entegre Tes. Ak. Nak. İnş. Tur. Tek. San. ve Tic. AŞ, Miret Gıda Hay. İnş. Nak. Tur. San. Tic. Ltd. Ş, Özsüerler Hayvancılık Gıda Taş. Tic. Ltd. Ş, Ürüşan Gıda Hay. Köm. ve Tar. Al. Tic. ve San. Ltd. Ş’ne ve kesim bölgelerinde fedakârca çalışandin görevlisi, noter ve veterinerlereen içtenşükranlarımızı sunarız.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.